דק סינטטי

מבין סוגי הריצוף הקיימים בשוק, לדק הסינטטי יש כמה יתרונות ברורים – זהו חומר גלם אקולוגי, המגיע במגוון רחב של צבעים וניתן להתקין אותו הן בתוך הבית והן בשטחים חיצוניים כמו גינות ומרפסות. ובנוסף זהו חומר גלם עמיד במיוחד גם בפני רטיבות ותנאי מזג אוויר משתנים, והתחזוקה השוטפת קלה ונוחה. חושבים על התקנת דק סינטטי? זה מה שאתם צריכים לדעת.

אילו סוגים קיימים?

יש היום בשוק כמה סוגים שונים של דקים, כאשר ההבדלים ביניהם טמונים בחומר הגלם. הדק הסינטטי מיוצר מעץ ממוחזר בשילוב עם פולימרים שונים, מה שמקנה לו את העמידות ואת המראה הסופי. אפשר למצוא בשוק דק סינטטי בצבעים ובגמורים שונים, החל מגוונים בהירים ועד גוונים כהים, וכמובן משטחים בעלי מראה אחיד וחלק ולעומתם משטחים שצבעם אינם אחיד מה שמקנה להם אופי שונה. בזכות המגוון הגדול אפשר להתאים את הדק לכל סגנון עיצוב ולכל שימוש.

איך בוחרים דק סינטטי איכותי?

מאחר והדק הסינטטי מיוצר במפעל על ידי שילובים שונים של חומרי גלם, הדבר מאפשר לקבל דק ברמות איכות שונות. בראש ובראשונה חשוב לדעת היכן יותקן הדק הסינטטי ומה יהיה אופן השימוש בו, כך שתוכלו לבחור את הדק בעל האיכות המתאימה. עבור שימוש חיצוני כמו מרפסת או עבור חדרי מטבח וחדרי אמבטיה חשוב לבחור דק סינטטי שיוצר מפולימרים איכותיים שמקנים לו עמידות רבה בפני רטיבות, דבר שאינו נדרש בחדרי שינה, משרדים וכדומה.

דקים

מהו המחיר להתקנת דק?

העלות הכוללת של התקנת הדק נגזרת מכמה גורמים שונים: בראש ובראשונה ישנה העלות של חומר הגלם, כאשר דק סינטטי יקר יותר בהשוואה לסוגים אחרים של דקים המיוצרים מעצים זולים כמו אורן. נוסף על כך ישנה גם העלות של הכנת התשתית לקראת ההתקנה, וכמובן עבודת ההתקנה עצמה. כל אלו מסתכמים בכמה מאות שקלים למטר, כאשר זוהי סקאלה שלמה שמושפעת מכל אחד ואחד מהגורמים שציינו וחשוב לקבל הצעת מחיר מסודרת לפני תחילת העבודות.

כיצד מתחזקים את הדק?

אחד היתרונות הברורים של דק סינטטי הוא העמידות והתחזוקה הפשוטה. השימוש בפולימרים איכותיים מקנה לדק עמידות רבה ואינו דורש צביעה או שימון לאחר ההתקנה. למעשה כאשר הדק מותקן בצורה מקצועית הוא יכול להחזיק שנים רבות קדימה, ויש צורך רק להקפיד ולנקות אותו על פי ההוראות. מאחר וחומר הגלם הוא סינטטי, הדק גם אינו מושך מזיקים שונים כמו מכרסמים או חרקים.

הבחירה האקולוגית

יתרון משמעותי נוסף של הדק הסינטטי הוא כמובן היותו חומר גלם ממוחזר. בתהליך הייצור משתמשים בשבבי עץ שונים בשילוב עם פולימרים, וזאת בניגוד לייצור של משטחי דק מעץ טבעי – עבורם יש צורך לכרות עצים. ובזכות העמידות הגבוהה של התוצר הסופי אין צורך להחליפו לעיתים תכופות, דבר אשר חוסך כסף וגם מצמצם את כמויות הפסולת הכרוכות בתהליך.

איך לשמור על אורך חיים של דק לגינה?

להתקנת משטחי דק בגינה יש כמה יתרונות ברורים. בראש ובראשונה משטח דק נראה נפלא, הוא נותן תחושה של טבעיות וזרימה,
ונעים מאוד ללכת עליו. אפשר להתאים את משטחי הדק למגוון רחב של סגנונות עיצוב, וכמובן ליצור מפלסים ושטחים שונים בתוך הגינה עצמה.
אך חשוב לא פחות – לדעת איך לשמור על הדק כך שימשיך לשרת אתכם בנאמנות לאורך שנים רבות, כך שתמשיכו ליהנות ממנו.

להכין את התשתית

בראש ובראשונה חשוב לדעת שדק שמותקן בגינה צריך לעמוד בפני תנאים מורכבים – שמש ישירה, שינויי טמפרטורה, לחות וגשם.
לכן חשוב לבחור רק בחומר גלם שמתאים לשימוש חיצוני ויכול לעמוד בכל התנאים הקשים האלה. בנוסף,
לפני שמתקינים דק לגינה צריך להכין תשתית מתאימה שתאפשר לבצע את ההתקנה בצורה ישרה ומסודרת, ותמנע בעתיד בעיות כמו ריקבון ועיוותים ברצפה.

ניקיון

כדי לשמור על השלמות של משטחי העץ וגם כדי למנוע הצטברות של כתמים ולכלוך, מומלץ מאוד לנקות את הדק באופן שוטף. לטאטא עלים יבשים ואבק שמצטבר, וכמובן לכלוך כמו שאריות של מזון או חומרים אחרים שיכולים להישפך על הרצפה כאשר מארחים ונהנים מהדק. הניקיון הקבוע ימנע הצטברות של כתמים שיהיה קשה להסיר.

תחזוקה שוטפת – שימון

יש היום בשוק כמה חומרים שמסייעים לשמור על דק לגינה, כאשר הם מבוססים על שמן שמזין את העץ ומעניק לו שכבה של הגנה שדוחה לכלוך ולחות. לכל סוג של דק יש חומרים שמתאימים לו, וכמובן חשוב להקפיד על הוראות השימוש הספציפיות. את התחזוקה השוטפת תוכלו לעשות בעצמכם אחת לכמה חודשים, ומיד תראו את הפלא שמתחולל בעץ. השימון מדגיש את הגוון הטבעי של העץ, מונע דהייה והיווצרות של כתמים.

חידוש העץ

מלבד התחזוקה השוטפת, אחת לכמה שנים צריך לעשות טיפול מעמיק יותר כדי לפתור בעיות שהצטברו לאורך הזמן. גם את חידוש העץ תוכלו לעשות בעצמכם, כאשר יש חומרים שניתן לרכוש והוראות השימוש פשוטות. הטיפול המעמיק גם ישפר את המראה של דק לגינה, וגם יתרום מאוד לאורך החיים שלו.

עבדו לפי ההוראות

כדי שעבודת החידוש תהיה יעילה חשוב להקפיד על כמה שלבים. בשלב הראשון צריך כמובן לטאטא ולהסיר את כל הלכלוך שנמצא על פני השטח – עלים, אבק, לשלשת ציפורים וכדומה. ישנם חומרים לניקוי והבהרת העץ שאפשר להשתמש בהם בשלב זה, כאשר לרוב הם דורשים סביבה לחה ושטיפה של השאריות. לאחר הייבוש המלא של המשטח יש צורך לחזור ולשמן אותו, כאשר ישנם מוצרים שונים שמשפיעים על הגוון הסופי.

היעזרו באיש מקצוע

אומנם תחזוקה של דק לגינה היא דבר שתוכלו לעשות לגמרי בעצמכם, אם אתם מזהים שיש בעיה שאתם לא יכולים לפתור כמו מזיקים שפוגעים בעץ, עיוות, ריקבון והתנפחות של העץ – זה הזמן לפנות לאיש מקצוע שימצא את הדרך הטובה ביותר לפתור את הבעיה.