להתקנת משטחי דק בגינה יש כמה יתרונות ברורים. בראש ובראשונה משטח דק נראה נפלא, הוא נותן תחושה של טבעיות וזרימה,
ונעים מאוד ללכת עליו. אפשר להתאים את משטחי הדק למגוון רחב של סגנונות עיצוב, וכמובן ליצור מפלסים ושטחים שונים בתוך הגינה עצמה.
אך חשוב לא פחות – לדעת איך לשמור על הדק כך שימשיך לשרת אתכם בנאמנות לאורך שנים רבות, כך שתמשיכו ליהנות ממנו.

להכין את התשתית

בראש ובראשונה חשוב לדעת שדק שמותקן בגינה צריך לעמוד בפני תנאים מורכבים – שמש ישירה, שינויי טמפרטורה, לחות וגשם.
לכן חשוב לבחור רק בחומר גלם שמתאים לשימוש חיצוני ויכול לעמוד בכל התנאים הקשים האלה. בנוסף,
לפני שמתקינים דק לגינה צריך להכין תשתית מתאימה שתאפשר לבצע את ההתקנה בצורה ישרה ומסודרת, ותמנע בעתיד בעיות כמו ריקבון ועיוותים ברצפה.

ניקיון

כדי לשמור על השלמות של משטחי העץ וגם כדי למנוע הצטברות של כתמים ולכלוך, מומלץ מאוד לנקות את הדק באופן שוטף. לטאטא עלים יבשים ואבק שמצטבר, וכמובן לכלוך כמו שאריות של מזון או חומרים אחרים שיכולים להישפך על הרצפה כאשר מארחים ונהנים מהדק. הניקיון הקבוע ימנע הצטברות של כתמים שיהיה קשה להסיר.

תחזוקה שוטפת – שימון

יש היום בשוק כמה חומרים שמסייעים לשמור על דק לגינה, כאשר הם מבוססים על שמן שמזין את העץ ומעניק לו שכבה של הגנה שדוחה לכלוך ולחות. לכל סוג של דק יש חומרים שמתאימים לו, וכמובן חשוב להקפיד על הוראות השימוש הספציפיות. את התחזוקה השוטפת תוכלו לעשות בעצמכם אחת לכמה חודשים, ומיד תראו את הפלא שמתחולל בעץ. השימון מדגיש את הגוון הטבעי של העץ, מונע דהייה והיווצרות של כתמים.

חידוש העץ

מלבד התחזוקה השוטפת, אחת לכמה שנים צריך לעשות טיפול מעמיק יותר כדי לפתור בעיות שהצטברו לאורך הזמן. גם את חידוש העץ תוכלו לעשות בעצמכם, כאשר יש חומרים שניתן לרכוש והוראות השימוש פשוטות. הטיפול המעמיק גם ישפר את המראה של דק לגינה, וגם יתרום מאוד לאורך החיים שלו.

עבדו לפי ההוראות

כדי שעבודת החידוש תהיה יעילה חשוב להקפיד על כמה שלבים. בשלב הראשון צריך כמובן לטאטא ולהסיר את כל הלכלוך שנמצא על פני השטח – עלים, אבק, לשלשת ציפורים וכדומה. ישנם חומרים לניקוי והבהרת העץ שאפשר להשתמש בהם בשלב זה, כאשר לרוב הם דורשים סביבה לחה ושטיפה של השאריות. לאחר הייבוש המלא של המשטח יש צורך לחזור ולשמן אותו, כאשר ישנם מוצרים שונים שמשפיעים על הגוון הסופי.

היעזרו באיש מקצוע

אומנם תחזוקה של דק לגינה היא דבר שתוכלו לעשות לגמרי בעצמכם, אם אתם מזהים שיש בעיה שאתם לא יכולים לפתור כמו מזיקים שפוגעים בעץ, עיוות, ריקבון והתנפחות של העץ – זה הזמן לפנות לאיש מקצוע שימצא את הדרך הטובה ביותר לפתור את הבעיה.