לבחירת ריצוף ובייחוד, לבחירת פרקט, קיימים שלבים רבים: בחירת החומר, בחירת הצבע, בחירת העובי וכד’. אחרי כל זה, את רוב סוגי הריצוף ניתן להתקין בבית בלי צורך בהחלטות חשובות נוספות, אולם את הפרקט, קשה להתקין מבלי להחליט מראש קודם: האם להתקין אותו לרוחב? לאורך? או שאולי באלכסון? במאמר הבא נשתדל להסביר לכם על מאפיינים חשובים שצריך לקחת בחשבון לפני שאתם מחליטים.

התקנת פרקט לאורך או לרוחב?שאלת השאלות בכל הנוגע להתקנת פרקט היא: האם כדאי לי להתקין את הפרקט לאורך החדר או לרוחבו? לפני שנרחיב מעט על מאפיינים שונים שיכולים להשפיע על הבחירה הזו, חשוב לומר כי מדובר בעיקרון בבחירה אישית. בסופו של דבר, ריצוף הוא עניין של טעם, ואין שום חוקיות מסוימת שתעזור לכם להחליט בוודאות.התקנת פרקט לאורך או לרוחב?


שאלת השאלות בכל הנוגע להתקנת פרקט היא: האם כדאי לי להתקין את הפרקט לאורך החדר או לרוחבו? לפני שנרחיב מעט על מאפיינים שונים שיכולים להשפיע על הבחירה הזו, חשוב לומר כי מדובר בעיקרון בבחירה אישית. בסופו של דבר, ריצוף הוא עניין של טעם, ואין שום חוקיות מסוימת שתעזור לכם להחליט בוודאות.

עם זאת, לאחר שהסברנו זאת, אפשר להרחיב על מאפיינים שונים שיכולים להשפיע על ההחלטה שלכם:


צבע הפרקט:


כמו ששחור הוא צבע המדגיש צורה ולבן הוא צבע מרחיב (לא באמת, הוא פשוט מטשטש גבולות), כך, ככל עוד שצבע הפרקט יהיה כהה יותר כך צורתו תודגש יותר, והצורה המחמיאה ביותר לפרקט היא האורך (לכן הרוטב המוחלט של אריחי הפרקט מגיעים בצורה של מלבן ולא של ריבוע למשל). במידה שיש לכם פרקט בהיר, ייתכן והגבולות בין האריחים יהיו מטושטשים יחסית ולכן לא תהיה משמעות רבה להתקנתו לאורך או לרוחב.

צורת החדר ומיקום הרהיטים בו:
צורת החדר משפיעה רבות על האופן שבו הפרקט משפיע בעצמו על החדר. צורה ריבועית תושפע אחרת מצורה מלבנית וכד’. ככלל, הנחת הפרקט לאורך תאריך ויזואלית את החדר, בעוד שהתקנת הפרקט לרוחב תוכל להגדיל אזורים ספציפיים. בואו נניח למשל שיש לכם חדר שבקצהו האחד יש ארון ובקצהו השני מיטה – מומלץ להתקין את הפרקט לרוחב שני הרהיטים, עם מנת שכיוון הפרקט "ירחיב" את אותו אזור. אולם, במידה והחדר שלכם בצורה מלבנית והכניסה לחדר היא מאחת הצלעות הצרות יותר במלבן, מומלץ להתקין את הפרקט לרוחב. דוגמא נוספת היא, כאשר יש לכם מיטה רחבה במרכז החדר ולצידיה שני אזורים ריקים בין הקירות – במקרה כזה, מומלץ להתקין את הפרקט באופן בו הוא ייראה לרוחב בין המיטה לקיר, כדי להגדיל 
את אותו אזור.תאורה
תאורה היא גם עניין שרצוי להתחשב בו, במיוחד אם יש לכם חלון מאוד בולט בבית (למשל בסלון), פתח מרפסת וכד’. במקרה כזה, רצוי להתקין את הפרקט לאורך, עם כיוון האור. בצורה כזו, החלל ייראה גדול וארוך יותר בקלות.האפשרות השלישית והיצירתית: אלכסוןהתקנת פרקט באלכסון הוא לא משהו שאפשר לעשות לבד, והוא בהחלט לא מתאים לכל חלל בבית. עם זאת, הוא מוסיף המון אופי לכל מקום שהוא מותקן בו. כשאתם באים לברר האם ניתן להתקין בסלון, במטבח או אפילו בחדר הרחצה פרקט באלכסון, קחו בחשבון שהתקנה אלכסונית היא מעט "בזבזנית" יותר (מבחינת הפחת).עוד עניין חשוב – פרקט אלכסון הוא לא מגדיל חללים, אך גם לא מקטין אותם. בהתאם, הוא אפשרות ניטרלית יחסית להתקנה 
בחדרים שאותם אתם לא מעוניינים לשנות מבחינה ויזואלית, אלא רק להוסיף להם צבע ועניין. 


?לסיכום: מה מומלץלאחר כל האמור לעיל, בכל זאת חשוב לציין ולסכם בעצם, כי את הפרקט רצוי להתקין לאורך החדר, אלא אם כן יש לכם מטרה עיצובית ספציפית. צריך לזכור, בייחוד בכל הנוגע לחדרים בהם הרהיטים מתחלפים יחסית מהר: ריצוף יישאר איתם לזמן רב, רהיטים – אולי כן ואולי לא, כך שעדיף להשקיע בריצוף לטווח הארוך.