ברור לכולם, כי ניקיון שנצטרך לערוך לאחר שיפוץ תמיד יהיה מסובך, מורכב ומאתגר יותר מהניקיון הרגיל שלנו. אבל, בפועל, גם בו קיימים חלקים שהם קלים ופשוטים יותר וחלקים שהם מורכבים יותר לביצוע. אחד מאותם מחלקים מורכבים יותר, הוא ללא ספק, ניקיון הפרקט. לא נלאה אתכם בכל הטיפים שיש לנו לניקיון (ותאמינו לנו, צברנו המון כאלו!), אבל היות ואנחנו עוסקים ברצפה (ובעיקר בפרקטים), זה הזמן להבין כיצד מנקים נכון פרקט לאחר שיפוץ בבית!

פנו את הלכלוך הגס

פרקט הוא אחת מאפשרויות הריצוף הרגישות ביותר. אמנם, פרקט עשוי להיות חזק ועמיד מאד (ובסוגים מסוימים, אפילו עמיד בפני מים), אולם, מרבית הפרקטים רגישים יותר מאמצעי הריצוף האחרים, גם למים וגם לשריטות. זוהי הסיבה לכך שהלכלוך שנמצא עליהם עלול להיות בעייתי לניקוי. כך שעוד לפני השטיפה ושאר הפעולות המורכבות יותר שאולי נצטרך לבצע, ראשית עלינו לנקות את הלכלוך הגס, שבוודאי יהיה קיים על הפרקט לאחר שיפוץ. עקרונית, מומלץ לכסות את הפרקט בבד בזמן השיפוצים על מנת למנוע היווצרות שריטות, אבל אם לא עשיתם זאת, פינוי הלכלוך הגס יאפשר לכם להמשיך לנקות את הפרקט 
בנוחות.טאטאו את האבק


אחרי הזזת חלקי הלכלוך הגדולים, טאטאו את האבק. הסרת האבק עשויה להפוך לקלה במיוחד אם תיעזרו בשואב אבק. שלב הטאטוא חשוב מאד על מנת למנוע מהאבק להתערבב מאוחר יותר עם מי השטיפה, ובשל כך, יש צריך לבצע אותו ביסודיות. הטאטוא צריך להתבצע במטאטא בעל שערות עדינות, כדי שהמטאטא לא ייצור שריטות על פני הפרקט, שריטות שעלולות להישאר עליו לנצח.


שטפו את הפרקט שטיפה יסודית בהתייחס לסוגו ולהנחיות


לאחר שמשימת הטאטוא הושלמה, אנחנו עוברים לשטיפת הפרקט. למרות שהחלק "הרטוב" בניקיון עשוי להישמע קל, חשוב מאד לזכור, כי בלא קשר לסוגו של הפרקט שלכם, אסור להציף אותו! תצטרכו לקחת דלי, סמרטוט וחומרי ניקוי (בהתאם להוראות היצרן), ולנקות את הפרקט בעדינות. אם תציפו את הפרקט במים רבים מידי, הפרקט עלול להינזק, ולהתנפח או שהחיבורים שלו יוצפו וחלקיו עלולים לזוז ממקומם. כמובן שרגישות הפרקט משתנה על פי סוגן וכיום ישנם פרקטים שיהיו פשוטים מאד גם לניקיון פחות זהיר, אולם, בכל זאת, עליכם לעבוד בזהירות ובעדינות ולא להסתכן יתר על המידה.עברו שוב על הפרקט ובדקו


אחרי שהפרקט עבר שטיפה, עליכם לעבור עליו שוב ולוודא שלא פספסתם. מדוע לעשות זאת, אם בניקיון רגיל איננו עושים זאת? כי, להזכירכם, זה אינו ניקיון רגיל, זהו ניקוי שלאחר שיפוץ. ניקיון כזה חייב להתבצע בקפדנות רבה מהרגיל, מאחר שמצבור אבק שמקורו, למשל, בקידוח בקיר, עלול להתחבא מתחת או מאחורי לשולחן הפינתי או לשידה. האבק ה"נסתר" הזה עלול להתפזר עם הזמן מאוחר יותר.


ציוד לא פחות חשוב


נכון, חומרי ניקוי, במקרה של פרקט, עלולים להיות קריטיים, אולם הציוד שבאמצעותו אתם מנקים עשוי להיות חשוב לא פחות. הזכרנו קודם לכן את שואב האבק והמטאטא בעל רעמת השיער העדינה, עכשיו, נצרף אליו את הציוד "הרטוב" - המגב, המופ והמטליות. את השימוש במגב ובמופ, בוודאי אין צורך להכיר לכם, אבל גם כאן, תרשו לנו מילה אחרונה לסיום בנוגע אליהם - גם כאן קיימים לא מעט מוצרים שאיכותם ירודה והם עלולים להזיק יותר מלהועיל. לכן רכשו את ציוד הניקיון שלכם במקום אמין ואל תבחנו, אך ורק, את מחירו של המוצר. הפרקט שלכם שווה את זה!